آژانس هواپیمایی آسمان سپید مجری تور مسافرتی داخلی و خارجی

راهنمای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در بلگراد صربستان

راهنمای سفر - در تور بلگراد - ۲۶ تیر ۱۳۹۸

راهنمای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در بلگراد صربستان
با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در بلگراد صربستان می توانید به مقدار قابل توجهی در هزینه های سفرتان به بلگراد صرفه جویی کنید. پس اگر شما هم طالب سفر ارزان به صربستان هستید، این راهنمای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در بلگراد را مطالعه کنید و از آن در تور صربستان استفاده کنید.
نحوه پرداخت کرایه ها در وسایل حمل و نقل عمومی بلگراد
اگر سریعا سوار یک تارموا یا اتوبوس در بلگراد بشوید، اولین مسئله ای که به ذهنتان خطور می کند این است که انگار هیچ کسی برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی بلگراد هزینه ای پرداخت نمی کند! اما این فکرتان اشتباه است و اگر هر کسی این هزینه را پرداخت نکند، در زمان پیاده شدن از اتوبوس مجبور به پرداخت جریمه خواهد شد! مامورین کنترل بلیط در بلگراد لباس های ساده و بدون مشخصه خاصی بر تنشان دارند وحواسشان به بلیط ها هست.
برای خرید بلیط وسایل حمل و نقل عمومی در بلگراد کافی است که به یکی از کیوسک های مربوطه در سراسر شهر بروید و یک کارت "باس پلاس" خریداری کنید. برای خرید این کارت باید 250 دینار صربستان پرداخت کنید و بعد از آن باید بابت هر مسیر 90 دقیقه ای به اندازه 89 دینار صربستان، کارتتان را شارژ کنید. کافی است که مبلغ مورد نظرتان را به مسئول باجه بگویید و با پرداخت وجه، کارتتان را شارژ کنید. به همین سادگی!
وقتی هم که می خواهید وارد یک وسیله حمل و نقل عمومی در بلگراد شوید، می توانید از هر کدام از درب های آن استفاده کنید و باید به محض ورودی کارت باس پلاستان را جلوی دستگاه کارت خوان آن بگیرید. مامورین کنترل بلیط هیچ عذری را از شما قبول نمی کنند و هیچ توریستی نمی تواند عنوان کند که من خارجی هستم یا متوجه نحوه پرداخت وسایل حمل و نقل عمومی نشده ام! پس بهتر است که حواستان به این مسئله باشد تا عدم توجهتان منجر به درگیری با مامورهای کنترل بلیط نشود.
اتوبوس های بلگراد
یک سری اتوبوس زرد رنگ در بلگراد وجود دارد که از بلگراد جدید تا منطقه کونجارنیک می روند و بر می گردند. اگر شما هم تصمیمتان را برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در بلگراد گرفته اید، احتمالا به کرات از این اتوبوس ها استفاده خواهید کرد. البته بهتر است که مطلع باشید که کیفیت این اتوبوس ها چندان مطلوب نیست و بعضی از آن ها جدید و مدرن و بعضی دیگر قدیمی هستند و قدمتشان به دهه 1970 میلادی بر می گردد. اما گذشته از این مسئله، استفاده از اتوبوس های بلگراد برای تردد در شهر بسیار آسان است و از این نظر مطلوب هستند. اما توصیه ما به شما این است که تا حد امکان در ساعات شلوغی شهر از اتوبوس ها استفاده نکنید و با حواس جمع سوار آن ها شوید. برای استفاده از این اتوبوس ها می توانید یک نقشه از ایستگاه مرکزی اتوبوس یا از ایستگاه های قطار تهیه کنید و با کمی تامل روی آن و کمی پرس و جو با مسیرهای دسترسی این اتوبوس های زرد رنگ آشنایی پیدا کنید.
ترامواهای بلگراد
در بلگراد یک سیستم حمل و نقل عمومی تراموا نیز وجود دارد. اولین خط تراموا در بلگراد در سال 1892 میلادی راه اندازی شد و تا بعد از سقوط یوگوسلاوی، استقبال زیادی از آن نشد. اما امروزه طرفداران زیادی دارد. در مجموع 11 خط تراموا در سراسر شهر بلگراد وجود دارد که برای تردد در شهر بلگراد و بازدید از جاذبه های گردشگری بلگراد می توانید از آن ها استفاده کنید. لازم به ذکر است که خط 2 تراموا به صورت مدور و دایره شکل حرکت می کند و سوار شدن در آن می تواند به شما برای آشنایی با کل شهر و گشت زدن در شهر کمک بزرگی کند.
اتوبوس های برقی در بلگراد
اتوبوس های برقی برای اولین بار در اواخر دهه 40 میلادی در بلگراد باب شده اند و از آن موقع تا کنون تغییرات جزئی در سیستم آن ها داده شده است. اتوبوس های برقی در بلگراد در 7 خط مختلف حرکت می کنند و همه آن ها اول به میدان دانشجو می روند و بعد از آنجا تغییر مسیر می دهند و هر کدامشان در مسیر خودشان قرار میگیرند. البته یک سری صحبت ها در مورد ممنوع شدن تردد وسایل نقلیه در این بخش از بلگراد شده است و قرار است که کاملا به پیاده روها اختصاص داده شود. اگر این اتفاق بیفتد، احتمالا این اتوبوس های برقی در بلگراد جمع می شوند. اما تا آن زمان، می توانید روی آن ها برای تردد در بلگراد حساب باز کنید.
وسایل حمل و نقل عمومی دیگر بلگراد
در بلگراد تعدادی مینی بوس نیز وجود دادر که در سراسر شهر تردد می کنند و برای رفتن به بخش های خاصی از شهر به نسبت دیگر وسایل حمل و نقل عمومی کارآمدتر هستند ، اما کرایه شان نیز به نسبت بالا است. متاسفانه در بلگراد مترو وجود ندارد و جزء معدود شهرهای اروپایی است که سیستم مترو در آن راه اندازی نشده است و علی رغم قول های مسئولینش در این زمینه، به نظر هم نمی رسد که به این زودی ها این پیشرفت در آن صورت بگیرد. به هر حال گذشته از تمام ایرادهایی به وسایل حمل و نقل عمومی بلگراد وارد است، باز هم استفاده از آن برای تجربه یک سفر ارزان به صربستان ایده خوبی است.


نظرات

0 دیدگاه نوشته شده است، می توانید دیدگاه خود را بنویسید

افزودن نظر